Često dobivam jedno specifično pitanje: Koliko jaja dnevno/tjedno moje dijete smije pojesti? Jaja su samo još jedna od tema u prehrani gdje su se preporuke i mišljenje uvelike mijenjala zadnjih desetljeća.
Pa hajmo vidjeti kako stvari sada stoje!
Koja je nutritivna vrijednost jaja?
Jaja su izuzetno hranjiva namirnica bogata proteinima i mastima. Sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina koje tijelo ne može sintetizirati, pa ih je potrebno unijeti prehranom. Također, obiluju mineralima poput kolina, joda, željeza, selena, cinka, folate te vitaminima A, B12 i D.
Sadrže i karotenoide lutein i zeaksantin koji podržavaju zdravlje vida, a sadrže i DHA, vrstu omega-3 masne kiseline koja predstavlja jako važan nutrijent (posebnu u period prve godine bebinog života) zbog važne uloge u razvoju mozga i cijelog živčanog sustava.
Kako utječu jaja na zdravlje beba i male djece?
Godinama se vodila rasprava i mijenjale su se preporuke u pogledu pitanja vezana za kolesterol u jajima, učestale alergije na jaja kod djece, te bolesti koje se prenose hranom.
Najnovija istraživanja pokazuju da kolesterol iz hrane ne pridonosi riziku od kardiovaskularnih bolesti, već podupire tijelo na mnogo načina. Također, jako je važno da svojim bebicama / maloj djeci nudite dobro kuhano jaje, jer u nedovoljno kuhanom formatu predstavlja rizik od bolesti koje se prenose hranom poput salmoneloze.
Alergije na jaja su među najčešćim alergijama na hranu kod beba. Dobra vijest je da oko 70% djece preraste ovu alergiju prije odrasle dobi. Također, većina djece alergičnih na jaja može podnijeti pečena jaja.
Najnovija istraživanja ukazuju na važnost ranog uvođenja alergena (u periodu dohrane) i učestalog izlaganja tom alergenu (2-3x tjedno) kako bi se smanjila mogućnost razvoja alergija. Najviše istraživanja na tu temu ranog uvođenja su upravo za jaja i kikiriki.
Kako uvesti bebi jaja u prehranu?
Jaja se mogu uvesti u bebinu prehranu s početkom dohrane. S obzirom na to da pripadaju skupini visokoalergenih namirnica potrebno je primijeniti oprezniji pristup uvođenja namirnice prateći pravila za uvođenje alergena.
Istraživanja pokazuju kako jaja iz slobodnog uzgoda često imaju bolji nutritivni profil u usporedbi s konvencionalnim jajima, uključujući veće vrijednosti vitamina D i E te niže razine kolesterola. Pri kupovini za svoje mališane prednost dajte, ako možete, jajima iz slobodnog uzgoja.
Koliko jaja smije jesti moja beba ili malo dijete?
Nerijetko dobijem ovo pitanje, no službenih preporuka o maksimalnom broju jaja koje dijete smije pojesti dnevno ili tjedno nema. To svakako ovisi i o unosu drugih namirnica bogatih proteinima poput mesa, ribe, mahunarki ili mliječnih proizvoda kroz dan, ali i o unosu drugih namirnica i nutrijenata.
Općenito, vaše dijete smije svaki dan jesti jaja, no preporučena konkretna količina ovisi o više faktora i svakako je individualna.
Najbolji odgovor na ovo pitanje svakako daju principi pravilne prehrane:
01
UMJERENOST
02
RAZNOLIKOST
03
URAVNOTEŽENOST
Mali savjet (koji vrijedi i za druge namirnice):
Nudite jaja na različite načine poput pečenih, kuhanih, kajgane, omleta, muffina, i sl., a probajte ponekad i mijenjati začine ili dodatke, ili samo jelo poslužiti na drugačiji način.
Na kraju možemo zaključiti da su jaja zaista vrijedna i pristupačna namirnica koja pruža brojne nutritivne i zdravstvene benefite te da bi ju bilo dobro uvrstiti (ako dijete nije alergično) u umjerenu, raznoliku i uravnoteženu prehranu.
Izvori i reference:
https://solidstarts.com/foods/eggs/
https://kidseatincolor.com/eggs/
English M.M. (2021) The chemical composition of free-range and conventionally-farmed eggs available to Canadians in rural Nova Scotia. PeerJ. 9, e11357.
Kuhn J. i sur. (2014) Free-range farming: A natural alternative to produce vitamin D-enriched eggs. Nutrition 30, 481-4.
Larson E.A., Zhao Z., Bader-Larsen K.S., Magkos F. (2023) Egg consumption and growth in children: a meta-analysis of interventional trials. Front Nutr 10, 1278753.
Loria-Kohen V. i sur. (2022) [Recommended egg intake in children: past, present, and future]. Nutr Hosp 39, 44-51.
Želite naučiti više o dohrani bebe?
Tečaj dohrane
Knjiga o dohrani
Mini tečaj
Tečaj izbirljivosti
Tečaj o prehrani