Kada krenuti s dohranom?
Zašto je uopće bitno kada krećemo s dohranom?
Puno je oprečnih informacija, različitih iskustava te promjena preporuka pa nije čudno što ova pitanja roditeljima stvaraju najviše konfuzije kada je u pitanju uvođenje krute hrane bebi. Česti razlozi ranog kretanja s dohranom su to što je beba ‘velika’ ili ‘mala’, što se krenula često buditi ili češće dojiti, zbog pritiska okoline, bebinog interesa za hranom i sl.
Iako se nekad čine opravdani, takvi razlozi nikako ne ukazuju na to da je bebino tijelo spremno za uvođenje krute hrane i da se morate žuriti s time.
Kada je beba spremna za početak uvođenja dohrane?
Da bi odredili je li beba spremna za početak uvođenja dohrane važno je pratiti dob bebe kao i znakove spremnosti koje pokazuje! Vodeće zdravstvene organizacije preporučuju da se s dohranom kreće u periodu od 4. do 6. mjeseca bebinog života, onda kada se pojave znakovi spremnosti.
Samostalno sjedenje uz minimalnu podršku, samostalno držanje glave i vrata te stavljanje stvari u usta u sjedećem položaju su motorički znakovi spremnosti koji su bebi potrebni za sigurno i učinkovito žvakanje i gutanje, dok je kognitivni znak spremnosti interes za hranom.
Koji znakovi spremnosti nam daju do znanja da možemo krenuti s dohranom?
- Samostalno sjedenje uz minimalnu podršku – kontrola trupa je najvažniji znak spremnosti za početak dohrane! Jako je važno znati da samostalno sjedenje nije isto što i samostalno posjedanje. Ako beba ne može zadržati sjedeći položaj uz minimalnu podršku par sekundi nego odmah pada, to je znak da beba još nije spremna za dohranu i da bi trebalo još malo pričekati.
Isto vrijedi i za boravak u hranilici; ako se beba u hranilici naginje u stranu ili naprijed, a hranilica joj odgovara veličinom i beba je dobro pozicionirala, to je znak da beba još nema potrebnu kontrolu trupa.
- Samostalno držanje glave i vrata – kontrola glave i vrata podrazumijeva sposobnost držanja glave uspravno i mirno te sposobnost samostalnog okretanja glave od žlice.
- Stavljanje stvari u usta u sjedećem položaju – beba aktivno poseže za stvarima u sjedećem položaju i može samostalno prinositi svojim rukama stvari prema ustima i stavljati ih u usta.
- Interes za hranom – beba je kognitivno zainteresirana za hranu i spremna je uključiti se u proces dohrane. Pokazuje interes, gleda vas dok jedete, naginje se prema hrani, želi staviti hranu u usta, grabi ju te želi sudjelovati u obroku.
Imajte na umu da interes za hranom nikako nije razlog za krenuti s dohranom ako se pojavio prvi! Uzmite ga u obzir tek kada su se pojavili i drugi znakovi spremnosti.
Što ako beba ne pokazuje znakove spremnosti?
Ako je beba napunila 6 mjeseci i ne pokazuje znakove spremnosti nema razloga za brigu. U tom periodu su bebe u jako intenzivnoj fazi rasta i razvoja te je moguće da u par dana svladaju znakove spremnosti.
U tom slučaju pričekajte još koji dan i pokušajte što više jačati bebin trup boravkom na trbuščiću. Ako i nakon tjedan/dva beba i dalje ne pokazuje znakove spremnosti može se polako krenuti s dohranom u formi kašice i svakako konzultirati pedijatra ili fizijatra.
Sve navedene preporuke se odnose na bebe s urednim razvojem. Ako imate bebu s razvojnim odstupanjima, oko početka dohrane konzultirajte tim stručnjaka koji prati bebu. Kod prijevremeno rođenih beba preporučuje se krenuti s dohranom vodeći se korigiranom dobi (6 mjeseci), no u ovom slučaju je najbolje svakoj bebi pristupiti individualno.