Iako porijeklom iz tropskih krajeva Srednje i Južne Amerike, zapadna Afrika je danas vodeći svjetski proizvođač glavne sirovine za izradu kakaa, kakaovca. Kakaovac sadrži sjemenke poznate kao kakaova zrna. Prah kakaa nastaje mljevenjem tih kakaovih zrna nakon procesa sušenja i prženja.
Danas na tržištu postoje različite vrste kakaa, ali kada govorimo o zdravstvenim prednostima, najčešće mislimo na kakao bez dodanog šećera.
Nutritivni profil kakaa
Kakao je namirnica koja je izvanredan izvor antioksidansa i drugih biljnih spojeva koji pozitivno djeluju na srce, mozak, živčani sustav i probavu. Također sadrži zdrave masnoće, vlakna, prebiotike te minerale poput željeza, magnezija i cinka.
Unatoč navedenim benefitima kakaa, postavlja se pitanje:
Smiju li bebe i mala djeca konzumirati kakao?
U periodu dohrane bi kakao bilo najbolje preskočiti! Kakao sadrži kofein, teobromin i druge tvari koje imaju stimulirajući efekt. Kofein i teobromin pokazuju utjecaj na djetetov razvoj, ponašanje i živčani sustav.
Velike količine kofeina povezane su s nervozom, problemima sa spavanjem i apetitom, a mogu pogoršati i refluks. Bebe i mala djeca podložniji su djelovanju ovakvih tvari, prije svega zbog manje težine, a utjecaj kofeina na ovu populaciju još uvijek nije do kraja razjašnjen.
Kakao bi bilo najbolje u potpunosti izbjegavati do bebinog 12. mjeseca života, a idealno bi bilo čekati do 24. mjeseca. Nakon tog perioda, kakao možete koristiti u umjerenim količinama.
Pritom je i dalje poželjno u toj dobi izbjegavati proizvode koji uz kakao sadrže i velike količine šećera poput instant kakaa, čokoladnog mlijeka, mliječnih čokolada, slatkiša itd. Previše šećera u prehrani djece povećava rizik od pretilosti, dijabetesa, bolesti srca i zubnog karijesa.
Američka akademija pedijatara (AAP) ne preporučuje konzumaciju kofeina kod male djece.
Dostupna istraživanja ukazuju na to da konzumacija do 2,5 (Health Canada) tj. 3 (EFSA) mg kofeina/kg tjelesne mase dnevno nije povezana sa štetnim učincima kod djece mlađe od 12 godina. Kakao prah možete dodati u smjesu za palačinke, muffine, waffle, smoothie, kaše, domaći puding ili ga koristiti u toplim i hladnim napicima.
Što s čokoladom?
Tamna čokolada ima veći udio kofeina, antioksidansa i željeza, a najmanje šećera. S druge strane, bijela čokolada ne sadrži kakao i kofein, ali je obično bogata šećerom.
Što se tiče količine kofeina, 100 g tamne čokolade ima oko 80 mg kofeina, 100 g mliječne čokolade oko 20 mg kofeina, dok bijela čokolada ne sadrži kofein, ali kao što smo već naglasile, sadrži više šećera.
Vjerodostojna zamjena – rogač
Srećom, postoji namirnica koja zbog svoje prirodne arome i slatkoće vjerodostojno zamjenjuje kakao, a bebe ju mogu jesti od početka dohrane (no budite oprezni ako vaša beba ima utvrđenu alergiju na mahunarke). Uzgaja se i u našem podneblju, a prah rogača nastaje prženjem i mljevenjem mahuna rogača.
Rogač je izuzetno bogat hranjivim tvarima i djeluje blagotvorno na probavu. Ne sadrži kofein, a bogat je vlaknima, vitaminima i mineralima poput kalcija, fosfora i magnezija
U nastavku možeš pronaći rogač koji i sama najviše volim i koristim u svojoj kuhinji:
DM
Komiški rogač; malo krupnije mljeven i ima tipični okus rogača, ne podsjeća okusom na kakao; odličan kao dodatak jogurtu, granoli, kašama za doručak itd.
BIO&BIO
Komiški rogač; ima intenzivniji okus i blago podsjeća na kakao; odličan kao dodatak smjesama za palačinke i waffle, smoothie-u, jogurtu, granoli, kašama za doručak, itd.
Tvornica zdrave hrane
Rogač iz Italije; ima okus kakaa, skroz je sitno mljeven i intenzivnog je okusa; možete ga koristiti kada želite dobiti okus kakaa npr. u sladoledima, kolačima, pudingu itd.
Komentar autorice:
Rogač ima odličan okus te nema razloga da ne iskoristite sve blagodati ove namirnice i uvrstite ju u prehranu svoje bebe ili malog djeteta kao zamjenu za kakao!
Istražite mogućnosti rogača kao adekvatne zamjene za kakao!
Izvori i reference:
https://solidstarts.com/foods/cacao-chocolate/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/is-coffee-bad-for-kids
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445139/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7177467/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28438661/
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4102
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169593/nutrients
https://www.coffeeandscience.org/health/coffee-and-caffeine/caffeine-intake-in-children
https://vitamini.hr/hrana-i-zivot/hrana/zasto-je-rogac-idealna-zamjena-za-cokoladu-805/
https://publications.aap.org/aapnews/news/7331/Added-sugar-in-kids-diets-How-much-is-too-much