09.09.2024
Kategorija: Dohrana

Važnost omega-3 masnih kiselina za bebe i djecu

Saznajte više o bitnosti omega-3 masnih kiselina, gdje se nalaze, te kada i zašto je dobro razmisliti o suplementaciji.
nutrimama važnost omega 3 masnih kiselina za bebe i djecu primjer pripremljenog obroka ribe na tanjuru
ana jelekovac jurkin citat

Autorica

Ana Jelekovac Jurkin

Pratite novosti i sadržaj iz svijeta nutricionizma za bebe na mojim društvenim mrežama:

Omega-3 masne kiseline pripadaju skupini polinezasićenih masnih kiselina, a tri glavne omega-3 masne kiseline su: alfa-linolenska (ALA), eikozapentaenska (EPA) i dokozaheksaenska (DHA) kiselina. Pripadaju skupini esencijalnih nutrijenata, što znači da ih naše tijelo ne može proizvesti samo.

Ljudski mozak sačinjen je od 60% masti, od čega je većina DHA

S obzirom na rapidan razvoj mozga bebe za vrijeme trudnoće te u prvoj godini života, ali i tijekom prvih 5 – 6 godina djetetova života, izuzetno je bitna dostupnost ovog nutrijenta u prehrani majke, a zatim i djeteta.

DHA je izuzetno važna za razvoj mozga i cijelog živčanog sustava, pomažući mijelinizaciju, poboljšavajući brzinu električnih impulsa u neuronima, štiteći mozak od oksidativnog stresa itd.

Preporuka za bebe 6-12 mjeseci je 100 mg/dan DHA, dok je za djecu iznad 2 godine preporuka 250 mg/dan DHA+EPA.

Također, DHA je od temeljne važnosti i za razvoj vida, a također ima i antiupalna svojstva zbog čega će biti korisna i osjetljivijoj djeci ili djeci sklonoj raznim osjetljivostima i alergijama na hranu.

nutrimama ala prirodno prisutna u orašastima plodovima porcija oraha na stolu

Koji su mogući izvori DHA?

Majčino mlijeko predstavlja odličan izvor DHA za bebe, no važno je napomenuti da udio DHA ovisi o statusu majke i njezinoj prehrani. Važno je da majka unosi dovoljne količine DHA za vrijeme trudnoće i dojenja.

DHA se prirodno nalazi u ribi, algama i morskim plodovima. Losos, srdela, skuša i haringa su samo neke od riba koje su bogate DHA. Danas na tržištu postoje namirnice obogaćene DHA, prije svega većina adaptiranih mlijeka, ali i jaja, mlijeko i dr. Manje količine DHA i EPA prisutne su i u jajima slobodnih kokoši te mesu pašnih životinja.

ALA je prirodno prisutna u biljnim izvorima poput orašastih plodova (naročito oraha), sjemenki lana i bundeve te chia sjemenki.

ALA se može djelomično pretvoriti u DHA u tijelu, no ta pretvorba nije uvijek učinkovita i zapravo se samo mali postotak ALA zaista pretvori u DHA. Unatoč tome, svakako je korisno uključiti sve omega-3 masne kiseline u prehranu djeteta zbog brojnih zdravstvenih blagodati.

nutrimama suplementacija omega 3 masnih kiselina

Kada razmisliti o suplementaciji DHA/EPA?

DHA/EPA možemo suplementirati iz različitih izvora – najčešći su ulje jetre bakalara, ulje dobiveno iz male plave ribe, ulje kril račića ili iz schizochytrium algi u slučaju da se riba ne konzumira ili nije uvedena. Kod suplementacije uljem jetre bakalara svakako treba uzeti u obzir da ono sadrži i vitamine A i D.

Suplementacija DHA može biti potrebna kada:

  • majka nema dobar status DHA kiselina, ne jede često ribu i ne uzima suplement s omega-3 masnim kiselinama
  • je beba na adaptiranom mlijeku
  • je beba smanjila količinu majčinog ili adaptiranog mlijeka, ali ne unosi prehranom dovoljne količine DHA kiselina iz ribe, morskih plodova i algi. Isto vrijedi i za stariju djecu. Ako obitelj konzumira ribu bogatu DHA 2 – 3 puta tjedno, pretpostavka je da da i majka i beba unose dovoljne količine i da nema potrebe za suplementacijom
  • su djeca na biljnoj prehrani (suplemente na bazi schizochytrium algi s obzirom da je to jedini pouzdani biljni izvor ovih omega-3 kiselina)
  • je kod djeteta prisutan poremećaj pažnje ili poremećaj iz spektra autizma.

Potrebna količina suplementacije ovisit će isključivo o tome doji li beba i koliko majka unosi DHA i EPA ili je beba na adaptiranom mlijeku, i u tom slučaju, koje AD pije, zbog čega je obavezno konzultirati pedijatra, nutricionista ili farmaceuta.

Odabir kvalitetnog izvora DHA/EPA suplemenata, koji je testiran na onečišćivače, također je važan kako bi se osigurala sigurnost i učinkovitost dodatka prehrani.

Komentar autorice:

Ako imate dijete koje je starije i više nije na majčinom ili adapitranom mlijeku, u većini slučajeva možete pratiti preporuke navedene na samom dodatku prehrani, no za svaki slučaj također konzultirajte farmaceuta ili nutricionista.

Dodatak omega-3 kiselina možete djetetu dati direktno u usta ili ga opet umiješati u smoothie, jogurt, kaše ili pudinge.

Izvori i reference:

Želite naučiti više o dohrani bebe?

Tečaj dohrane

Knjiga o dohrani

Mini tečaj

Sigurno kroz hranjenje

Tečaj izbirljivosti

Tečaj o prehrani
newsletter sign up image

Pretplatite se na newsletter!

Pretplatom dobivati ćete obavijesti o zadnje objavljenim blogovima i novostima iz svijeta Nutri mama, kao i eventualnim pogodnostima poput akcija i novih proizvoda koji će se realizirati kroz usluge i web stranicu!

 

Uspješno ste se pretplatili!